kaynak yönetimi

Kaynak Yönetimi Nedir?

İşletmelerde Kaynak Yönetimi Hakkında Bilgiler, Nelere Dikkat Edilmeli? Sorunları Nasıl Çözmeli?

Gün geçtikçe daha da ilerleyen sanayi, artan nüfus ve bunun bir getirisi olarak tüketime olan talep gibi faktörlerden ötürü, işletmelerin sırtına binen yük her geçen yılda bir öncekinden zor ve değişken oluyor. Önceki yüzyılların aksine değişimlerin artık çok uzun süreçleri almadığı, gelişmelerin birbiri ardına yaşandığı bir çağda yaşıyoruz.

Bundan ötürü de çoğu konuda olduğu gibi yönetici ve çalışanların da her zaman dikkat etmesi gereken ve ipleri ellerinde tutmaları şart sayılmış konular mevcut.

İçindekiler;

 • Kaynak Yönetimi
 • Sorunlarınızı Saptayın
 • Koordinasyon + Yaratıcılık = Verim
 • Hammadde ve Stoklama
 • İşbirliği Önemli
 • Başarılı Olmanın Verdiği Rehavete Kapılmayın

Kaynak Yönetimi

Bunların en başında ise işletmelerin kilit noktası diyebileceğimiz Kaynak Yönetimi geliyor. Kaynak yönetimi, işletmelerin veya ürün pazarlayan bir kurumun, ellerinde var olan kaynakları olabildiğince etkili ve verimli bir şekilde kullanmaları için yaptıkları düzenlemelerin tümüne deniyor.

Bir bakıma işletmelerin bel kemiği de denilebilir. İşletme kaynak yönetiminde, çoğu yerde olduğu gibi başındaki en önemli unsur: insan. Diğerleri ardından onu takip ediyor. Elbette saniyesi saniyesine uymayan bir zamanda olduğumuz için; örneğin 18.yy.’dan sonraki iş süreçlerinde, önemli olan temel 4 husus (4M: Money-Para, Machine- Makine, Manpower- İşgücü, Material- Kaynak) etkin olarak rol oynuyordu. Fakat artık devir çağdaşlık ve modernlik devri.

Bu 4 kavramın altında sayılabilecek yazının ilerisinde göreceğiniz onlarca önemli etkenler ortaya çıkmış durumunda. İşin aslı sermayeniz, iş gücünüz, makine donanımınız, bütçeniz, elinizdeki materyaller, verimliliğiniz vb. her ne kadar mükemmel olursa olsun, çağın ritmini yakalayamadıysanız veya ellerinizdeki kaynakların yönetimini olması gerektiği ölçüde başaramıyorsanız, bu bütün artıların sıfırla çarpılması gibi, hiçbir verim alamamanız muhtemel bir senaryodur. Peki, işletme kaynak yönetiminde dikkate alınması gereken noktalar neler?

 • Sorunlarınızı Saptayın

Eğer işletmenizde bazı sıkıntılar ile karşı karşıyaysanız ve bunların yönetiminde bazı noktaları görmezden gelmiş / kaçırmışsanız, kötü noktalarınızdaki kavramlara soru sormak çözüme ulaşmanız aşamasında size yardımcı olabilir. Örneğin: “Bütçe planlamaları ne kadar doğru sonuçlar verdi? Gereksiz bütçe harcanarak zarara mı neden oldu veyahut yetersiz bütçe nedeniyle stok miktarı düşüş mü yaşadı, ya da ürün kalitelerinde bozulmaya mı gidildi?”, “Az maliyetlerle niçin hızlı bir gelir artışı elde edemiyoruz?”, “Malzeme, ihtiyaç ve materyal gibi kaynakların planlamaları hatalı mı yapılıyor?”, “İşletme değişimlere ne kadar hızlı ayak uydurabiliyor? / uyum sağlayabiliyor mu?”, “Çalışma alanlarında uygulanan disiplin verimliliğin ve hızlı sonuca varmanın önüne set mi çekiyor?

Ya da fazla rahat ortamda çalışılması, iş verimliliğini mi azaltıyor?”, “Rakip firmalarının önlerinde durmak için yapılan stratejik adımlar hedef belirlenmeden mi ilerletilmeye çalışılıyor?” vb. sorular ile direkt çözüm odaklı ve hızlı bir şekilde sorunlarınızı çözmek adına ilerleme kaydedebilirsiniz.

 • Koordinasyon + Yaratıcılık = Verim

Yaratıcılık, 21.yy.’daki en odak noktası özelliklerden bir tanesi hâline geldi şüphesiz. Pratik, yaratıcı ve çözüm odaklı çalışma stilleri, yukarıda bahsedilen 4M’yi de geçerek, hepsinin önünde duruyor. Artık pazarlamadan, farklı olan kâr sağlıyor dahi denilebilir. Özellikle bu konulardaki en mühim hususlardan birisi “değişimlere hızlı bir döngüde uyum sağlamak” ve hemen üretime geçmek.

Fakat burada küçük bir ayrıntı bulunuyor. Yaratıcılık ve hayal gücü, çoğu zaman bir anda olan veya hızlı bir süreçte işleyen bir durum olamayabiliyor. Bu yöntemleri etkin kullanabilmek için, daha esnek ve özgür bir ortamda çalışmanın önemi daha kolay yaratıcılığa erişilmesine olanak sağladığı biliniyor.

Bundan sebep de, kimi zaman çalışanların veya işletme sahiplerinin fazla rahatlık sonucunda verimsizlikleri baş gösteriyor. Bu nedenle yöneticilerin koordinasyonu ellerinden bırakmayacak şekilde yaratıcılıkta rahatlık sağlamaları gerekiyor.

Yenilikçi ve dinamik yeni nesil kaynak yönetimi tekniklerinde buna dikkat etmek, mantıksal ayarlanması gereken denge konusu bir bakıma çok önemli bir hâle gelmiş oluyor.

 • Hammadde ve Stoklama

Hammadde ve stok durumları, kaynak yönetiminizde ilgilenmeniz gereken bir diğer önemli konu. Unutmamalısınız ki, bir üretim sürecinde en baştan en son aşamaya kadar (fikrin çıkmasından satıma kadar) üzerinde teker teker planlamasını yapmalısınız. Biriyle olayı hallettiğinizi düşünüp başarınızın zincirleme devam edeceği düşüncesine kapılmak, dönütleri olarak sizi hüsrana uğratabilir. Stoklama ve kaynaklarınızı, dengeli şekillerde ayarlamaya özen göstermelisiniz. Geri dönüşümü mümkün olan ürünleri değerlendirmelisiniz.

Yine her konuda aynı yere varıldığından tekrar hatırlatmakta fayda var, her ayrıntıyı planlayarak hem ufak aksiliklere hazırlıklı olacak, hem de olası bir zarardan belki de fark etmeden defalarca dönmüş olacaksınız. Bundan ötürü stoklama ve hammadde materyallerinizi olabildiğince doğru şekillerde ve hesaplamalarla yapmalısınız ki, ne fazla bütçe ayırarak aldığınız gelirden fazla maliyet üretmiş olmayın, ne de eksik planlamanızdan ötürü akabinde çok daha fazla sorunla yüz yüze gelmeyin.

Bu planlamalarınızı “uzun vadede” ve “kısa vadede” de kurabilmeniz mümkün. Zaman ayarı tamamen sizin üretiminizin ve planlamanızın ne kadar süre işleyebildiği ve ne kadar etki gösterdiğine bağlı.

 • İşbirliği Önemli

Bir işyerinde elbette işyeri psikolojisi ve takım ruhu çok önemli etkenlerden birisi şu günlerde. Takım dinamiği, verimlilik, hız, huzurlu çalışma ortamı vb. çalışanlara mahsus konularda, üzerine düşmeniz ve planlamalarını akıllıca yapmanız gereken bir diğer konu. Kötü bir dinamik kuran bir işbirliği sonucunda elinize sunulan malzemenin hoşunuza gitmeme ihtimali, elbette yüksek oranlarda olacaktır.

Azımsanamayacak kadar çok alanda bu konularda deneyimler gösterdi ki, grup dinamiği tutmayan bireylerin bir arada çalışmaları sonucu sundukları ürün kalitesi ile birbirleri ile uyum içerisinde ve tamamlayıcı çalışan bir diğer grubun gün sonunda elde ettikleri sonuçlar, gerçekten tatmin edici şekildeydi.

Buradan çıkarabileceğiniz sonuç, çalışanlarınızı dikkatli seçmek ve onları verim gösterebilecekleri gruplara ayrıştırmak. Görev dağılımı da, yine herkesin işini daha tam ve nizami bir şekilde yapmalarını sağlayabilecek bir diğer öneri. Yöneticilerin ise bu konuda uygulayabileceği bir taktik daha bulunmakta “örgütleme”. Örgütleme, çalışanlarınızı işe hazırlamanız açısından etkili bir adım sayılabilir.

Verimi ve performansı arttırması açısından denenmiş ve iş görebilen bir yöntem olan örgütleme, aslında bir nevi bir psikolojik manipüle tekniğidir. Bir takım olduklarını, başarısızlığın bütün takımı etkileyebileceğini, rakip işletmelerin takım ve iş birliklerinden daha üstün olduklarını söylemek, iş bölümünüzü çalışanlarınızın (iyi bilmeniz gereken bir diğer konu) en iyi oldukları alanlara yönlendirerek maksimum verimi almayı sağlamak elinizdeki kaynağı (çalışanlarınızı) çok iyi bir şekilde kullanabilmenize olanak verir. Kaynak yönetimi, görüldüğü üzere 4’den çok daha fazla seçeneklere çıkabilmekte çünkü çalışma alanınızda elinizdeki her şey size göre birer kaynak sayılmalıdır.

Bu kaynakları teker teker inceleyip kontrol altına baskı olmadan aldığınız takdirde artık başarısız olmanız çok küçük ihtimallere kalmış olmalıdır.

 • Başarılı Olmanın Verdiği Rehavete Kapılmayın

Birçok işletmenin yine günümüzün rekabet piyasasında, hatta en iyilerin dahi düşebildiği bir hata var. O da şu: planlı ve programlı kaynak yönetimlerini ilerletirler iken, başarılarının ve pazarda adlarının konuşulmasının ardından, gelen ilgi ve kazançların yükselişini görerek daha yüksek hedefler belirleneceğine, rahatlamaya gidip esnerlerken bir de bakılmış ki gelen başarı balon gibi bir zarar ile patlamış.

Kalıcı olmak ve istikrarlı bir şekilde yolunuzda ilerlemek, aslında strateji gerektirmeksizin rakiplerinizi ve müşterilerinizi elemenize yardımcı olmanıza yetecektir. Sektörlere adını kazımış isimlerin başarılarının üzerine daha çok çalışarak daha büyük başarılar yazmaları, adlarının niçin bu kadar takdir gördüğünü gözler önüne serer nitelikte.

Paylaşın

iklim değişikliği
Tukeniyoruz.com ekolojik dengenin korunması gerektiğine inanan ve bu inanç doğrultusunda hareket ederek, doğal kaynakların hızla tüketildiği dünyamızın durumunu gözler önüne sermek için kurulmuştur. Sitemizdeki yazılar birçok kaynak araştırılarak derlenmektedir. Sitemiz kaynak gösterilerek yapılan hiçbir paylaşımda sorumluluk kabul edilmeyecektir.